Кафедра Автоматизації та комп'ютерно-інтегрованих технологій (кафедра АКІТ) входить до складу Навчально-наукового інституту енергетичної, інформаційної та транспортної інфраструктури Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.
Вона є випусковою зі спеціальностей:
- 133 – Галузеве машинобудування за першим (бакалаврським), другим (магістерським) та третім (освітньо-науковим) рівнями вищої освіти;
- 174 – Автоматизація, комп'ютерно-інтегровані технології та робототехніка за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти.
Кафедра готує висококваліфікованих фахівців, які здатні:
- комплексно вирішувати задачі розроблення нових і модернізації та експлуатації існуючих систем автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій та робототехніки у міському господарстві та/або цифровому виробництві із застосуванням сучасних програмно-технічних засобів та інформаційних технологій;
- підвищувати технологічний рівень та технічну ефективність обладнання підприємств міського господарства;
- проводити науково-дослідні роботи, проєктування, виготовлення, монтаж, наладку, експлуатацію та ремонт обладнання підприємств з виробництва будівельних матеріалів та виробів;
- обґрунтовувати, розробляти нові та удосконалювати наявні технічні об’єкти машинобудування, технологічні процеси виробництва та утилізації продукції машинобудування;
- застосовувати сучасні методи проєктування на основі моделювання технічних об’єктів та процесів галузевого машинобудування;
- розробляти програмне, технічне та інформаційне забезпечення автоматизованих систем керування для виробництва та бізнесу;
- проєктувати і впроваджувати сучасні промислово-технологічні комп’ютерні системи та мережи;
- планувати, оптимізувати та інтелектуалізувати виробничі процеси.
Особливістю організації освітнього процесу є поглиблена практична підготовка з використанням спеціалізованого програмного забезпечення для проєктування систем автоматизації, програмування мікропроцесорів, програмованих логічних контролерів, промислових роботів та обладнання з числовим програмним керуванням, комп’ютерно-інтегрованих систем CAD/CAM/CAE в тому числі на матеріальній базі промислових партнерів включаючи можливість реалізації програм дуальної освіти та програм міжнародної академічної мобільності.
Усі науково-педагогічні працівники кафедри мають освітню та професійну кваліфікацію за відповідними освітніми компонентами спеціальностей, досвід практичної та науково-педагогічної діяльності, регулярно підвищують свій рівень через участь у наукових проєктах, конференціях, стажування в університетах і наукових установах, а також на промислових підприємствах України та іноземних країн-партнерів.
Випускники отримають навички розробки систем обробки інформації та керування із застосуванням сучасних мов програмування, мережевих рішень, апаратних платформ і програмних продуктів провідних світових виробників.
Навчально-лабораторна база кафедри розміщена на шостому поверсі Електротехнічного корпусу Університету. У навчальному процесі використовуються лабораторія автоматизації систем та об’єктів міського господарства, лабораторія Інтернету речей; лабораторія моделювання кіберфізичних систем на базі обчислювального кластеру, оснащеного програмним комплексом ANSYS, майстерня "Інженерної та комп'ютерної графіки"; лабораторія електропневмоавтоматики та автоматизованого електроприводу.
Матеріально-технічне забезпечення освітного процесу є достатнім та забезпечує можливість ефективної підготовки здобувачів вищої освіти. Проведення лекційних занять здійснюється в аудиторіях з мультимедійним обладнанням. Практичні заняття проводяться в спеціалізованих комп’ютерних класах із застосуванням інформаційно-комунікаційного обладнання та використанням інформаційних систем та програмних продуктів.
Усі освітні компоненти забезпечені навчально-методичними матеріалами, розміщеними у відповідних курсах на платформі дистанційного навчання Moodle. Здобувачі мають вільний доступ до сучасної фахової літератури та періодичних видань; баз даних Scopus та Web of Science; ресурсів Springer; платформи ScienceDirect від видавництва Elsevier. Навчально-методичні матеріали доступні для студентів у читальних залах наукової бібліотеки, в тому числі у залі інформаційного сервісу, обладнаному комп’ютерами з доступом до мережі Інтернет та локальної мережі Університету, у цифровому репозитарії, на порталі Центру дистанційного навчання. Онлайн навчання здійснюється з використанням Microsoft Teams та Moodle.
Кафедра послідовно розвиває науково-практичні напрямки, які логічно випливають з існуючих ресурсів і школи знань кафедри та інтегруються в Industry 4.0. Вони дають цілісне уявлення про технологічну основу сучасного цифрового виробництва, включаючи як засоби вирішення існуючих технологічних проблем так і розуміння проблем бізнесу, що можуть вирішуватися технологіями автоматичного керування.